Panele słoneczne coraz bardziej popularne wśród entuzjastów kampingów

Współczesne kampery to pojazdy, które zapewniają komfort nie mniejszy niż warunki domowe. Wynika to coraz większej ilości urządzeń, które mogą się znajdować w aucie. Widok ekspresu do kawy czy telewizora nikogo już nie dziwi. Jednak wielu użytkowników kamperów wciąż zastanawia się, jakie jest najbardziej opłacalne źródło prądu, przy pomocy którego można zasilać wszystkie te urządzenia?

Panele słoneczne – opłacalne źródło energii

Montaż paneli słonecznych cieszy się coraz większą popularnością, a co więcej cały proces montażu nie należy do skomplikowanych. Głównym narzędziem, jakie trzeba kupić, oprócz samych paneli, jest regulator ładowania. To właśnie on dba o to, aby akumulator nie miał większej ilości energii, niż jest w stanie przyjąć. Istnieją różne rodzaje takich regulatorów. Niektóre z nich posiadają wyświetlacz, który montuje się w strategicznym punkcie, np. kabinie kierowcy.

Panele montowane są miedzy bateriami słonecznymi a dachem. Wówczas pojawia się pewna szczelina, która wbrew pozorom nie jest wynikiem błędu. Jej zadaniem jest schłodzenie paneli, dzięki czemu mogą być wciąż sprawne i wydajne.

Sztywny czy elastyczny – jaki rodzaj panelu wybrać?

Osoby, które zdecydują się na zakup paneli słonecznych, z pewnością będą miały dylemat odnośnie tego, jak ich rodzaj wybrać. Do wyboru są dwie możliwości – panel sztywny lub elastyczny.

Panele sztywne są tańsze i to niekiedy nawet o trzydzieści procent. Tu warto jednak dodać, że decydując się na zakup takich paneli, trzeba doliczyć również zakup spojlera lub systemu montażowego narożnego.

Panele elastyczne są porównywalne cenowo, lecz przy tym są bardziej wytrzymałe, gdyż umożliwiają trwałe zamontowanie. Co więcej, pozwalają na bardziej komfortową podróż, gdyż w odróżnieniu od paneli sztywnych nie wydają odgłosów podczas szybszej jazdy.

Panele słoneczne – jaką mają moc?

Od 100 do 200 W – taki zakres mocy mają najczęściej panele montowane we współczesnych kemperach. Te od mniejszej mocy stosuje się wyłącznie w przypadku, gdy zasilane będą jedynie urządzenia, np: laptop, mały telewizor czy radio. Jednak w sytuacji, w której zasilana ma być lodówka czy duży telewizor, należy zastosować już większe panele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *