Jaką lodówkę wybrać do kampera?

Kamper to samochód turystyczny, często określany jako samochód z domem. Najczęściej ma wielkość pojazdu dostawczego o masie do 3,5 tony ale bywają i większe, w wielkości autokaru. Dzięki niemu nie musimy szukać noclegu, jedziemy dokąd chcemy oraz mamy widok za oknem, jaki tylko zapragniemy. W Polsce taki sposób podróżowania obecnie zyskuje coraz więcej miłośników.

Chcąc komfortowo podróżować po świecie musimy zadbać o dobre wyposażenie do kampera. Niezmiernie istotny jest wybór odpowiedniej lodówki, ponieważ tak jak w każdym domu, jest to podstawowe i niezbędne urządzenie. Na rynku znajdują się różne rodzaje lodówek nadających się do kampera, jednak która jest dla nas najlepsza?

Lodówka kompresorowa

Znana również jako lodówka sprężarkowa. Można ją z powodzeniem porównać do lodówek, jakie mamy zazwyczaj w domu. Porównanie to wynika z podobnego działania takich lodówek – kompresor włącza się na parę minut, ochładza się, a potem przez kilkanaście minut przechodzi w stan czuwania. Dzięki takiej cyklicznej pracy lodówki te pobierają znacznie mniej energii niż gdyby pracowały cały czas.

Lodówka absorpcyjna

Lodówka ta jest najczęściej wybierana jako wyposażenie do kampera. W lodówce absorpcyjnej czynnik chłodzący (amoniak gazowy) jest podgrzewany, co doprowadza do szybkiego parowania. Po przejściu przez skraplacz substancja przechodzi do elementu chłodzącego, gdzie zachodzi parowanie przy niskim ciśnieniu, a w rezultacie doprowadza do ochładzania ścianek lodówki. W tego typu lodówkach ciepło może być dostarczane z grzałki na 230V, z grzałki na 12V i z palnika gazowego.

Lodówka turystyczna elektryczna

Lodówka elektryczna charakteryzuje się największą wygodą. Urządzenie najczęściej oprócz samej funkcji chłodzenia posiada również możliwość podgrzewania produktów. Lodówki te zużywają między 5 a 40 Wat na godzinę. Lodówki elektryczne można podpiąć do gniazdka lub do gniazda zapalniczki, ale wówczas należy pamiętać, że urządzenie będzie działało dopóki działa silnik samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *