JAKA JEST PRZEWAGA GRILLA GAZOWEGO NAD GRILLEM WĘGLOWYM?

Grille Broil-King grill-gazowy ( zdj. ze strony producenta)

SEZON GRILLOWY 2019 – CZAS ZACZĄĆ!

Sezon grillowy już tuż tuż… I choć grillowanie to praktycznie sport narodowy Polaków, faktem jest, że „uprawiany” jest od niedawna i wciąż się go uczymy. Początkowo w ogrodach królowały tradycyjne grille węglowe, lecz w obecnej dobie, coraz częściej wybierane są innowacyjne typy tego rodzaju urządzeń, czyli grille gazowe. Z czego zatem wynika ich rosnąca popularność?

Grill węglowy to już przeszłość?

Tendencyjny grill nasuwa silne skojarzenia z szarymi kłębami dymu, z którym miesza się smakowity aromat pieczonego mięsa, warzyw i czego tylko chcemy. Długi czas oczekiwania na rozgrzanie całego urządzenia. Aby można było się cieszyć, potrawą przygotowaną w ten oto sposób, obowiązkowo należy bezustannie pilnować ognia, dokładać węgla, tłumić zbyt intensywnie pojawiający się ogień, uważać aby nic nie przypalić.

Grillowanie szybkie, łatwe, czyste, zdrowsze i smaczniejsze – czy to możliwe?

Grille gazowe, pod względem wygody obsługi, to jakościowe ferrari wśród grilli dawnego typu. Aby rozpocząć grillowanie wystarczy ustawić urządzenie na balkonie lub w ogrodzie, przekręć pokrętło, wcisnąć przycisk zapalarki… 10 do 15 minut i można rozpocząć grillowanie na świeżym powietrzu. Szybko osiągnięta wysoka temperatura (około 200 stopni), umożliwia znaczne skrócenie czasu przyrządzenia potraw. Jedzenie z grilla gazowego jest też zdrowsze a dzięki wysokiej temperaturze, szybko ścina się białko, pory zamykają w zewnętrznej części mięsa, co gwarantuje soczystość i kruchość. Gdy przychodzi czas czyszczenie, spotka nas miła niespodzianka, bo dla odmiany nie wymaga ono wysypywania popiołu oraz resztek węgla. Po zakończeniu grillowania, można wypalić pozostałości jedzenia w wysokiej temperaturze. Warto także pokryć ruszt warstwą oleju, co zajmie góra 3 sekundy. Duża butla z gazem wystarcza na dłużej niż brudny węgiel. Dodatkowo, gdy wszystko mamy na gaz, w razie nagłego dopływu elektryczności, chociażby podczas awarii, grill gazowy pozwoli na przygotowanie ciepłego posiłku albo zagotowanie wody na herbatę.

Trochę więcej o kontroli temperatury…

…w grillowaniu na gazie to możliwe. Niezależnie sterowane palniki, zamykana pokrywa oraz wbudowany termometr to narzędzia do uzyskania pożądanych rezultatów. Możesz wędzić, grillować w niskiej temperaturze lub piec w wysokiej. Utrzymanie równomiernej temperatury, nie stanowi już problemu. Regulacja poprzez pokrętło jest szybka i intuicyjna. Różnorodne palniki stwarzają komfort grillowania bezpośredniego albo pośredniego.

Czy grill gazowy jest faktycznie droższy od grilla węglowego? Odpowiedź może zaskoczyć.

  Porównując koszty użytkowania obu urządzeń, zauważmy iż opakowanie węgla (zazwyczaj 2,5 kg) to koszt mniej więcej 7 zł – wystarcza na jedno grillowanie dla kilku osób, plus kilka złotówek za podpałkę ( w płynie koszt około 5 zł za butelkę,a ta w kostkach mniej więcej 3 zł za opakowanie).
W przypadku grilla gazowego, za najpopularniejszą na polskim rynku 11-kilogramową butlę gazu, poniesiemy koszta rzędu 50 zł. Jedna butla wystarczy nawet na cały sezon grillowania.
Jaki z tego morał? Koszt eksploatacji grilla gazowego jest jednak znacznie niższy niż w przypadku grilla węglowego. Grillowanie na gazie, przy jednorazowym użyciu, to koszt bliski 2 zł, na węglowym natomiast ponad 10 zł. Ten pierwszy jest drogi w momencie zakupu, ale na przestrzeni czasu, w miarę użytkowania, okazuje się tańszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *